Изглед от Бакаджиците В подножието на хайдушкия Бакаджик се е съхранил свободолюбивия дух а десетки войводи – Индже войвода, Кара Кольо, Жельо войвода и др.
Но най-голямото богатство на нашето село са хората му – добри, честни, работливи, родолюбци, обичащи фолклора и музиката.
Добре дошли в с. Калчево – едно село с многогодишна история, което върви към развитие и просперитет.
Сведенията за историческото минало на селото се крият някъде дълбоко в древността. Първите с които сега разполагаме се отнасят за времето на турско робство. Тогава селото се е състояло от 3 чифлика. Единият от тях е бил владение на Реза бей, другият на Мехмед ага, а третият на Юзеф чорбаджи – по народност евреин. По-голяма част от селяните били ратаи в тези чифлици.
През Освободителната руско-турска война селото е изгорено до основи от остъпващите османлии. Десетки селяи са избити. По-късно останалите живи се заселват и възстановяват селото през 1897година.
В миналото селото се е наричало Миридис – на името на Мюдерис паша, през 1934 година е наречено Митирис, а през 1951 г. с Указ №47 на Президиума на Народното събрание се преименува в с. Калчево на името на партизанина Георги Калчев/ Ламята /, убит на 30 юни 1944 г.
Едно от първите училища в Ямболския край е в с. Калчево. То е създадено като килийно през 1873г. Опожарено и възстановено през 1878г. За съжаление през 2008г. училището е закрито.
Читалище „Светлина” е основано през 1937 г. по инициатива на будни хора.В момента секретар-библиотекар е Димитринка Кабранска. Библиотеката разполага с 5935 тома литература.
В читалището се развива богата културна дейност. Предпоставка за нея са разнообразните традиции, обичаи и културни ценности, съхранени и обогатени, предавани от поколение на поколение. Към читалището работят следните състави – за автентичен фолклор, за народни песни, за стари градски песни, кукерска група и коледари.
Съставите участват в местни, общински, национални фестивали. /Велико Търново, Стара Загора, Айтос, Бакаджика, Генерал Инзово, Жеравна и др./
Гостували са в Русия и Германия.
Обработваемата земя в с. Калчево е 16 хил. Дка и за нея се грижат 6 арендатори. Има добри условия за отглеждане на пшеница, ечемик, царевица, слънчоглед и др. Развито е животновъдството и пчеларството.
На територията на селото се намират зърно база и мелница „Миланов-Попов”, птицекланица, цех за РVC- дограма, асфалтова база, кариера и др. фирми, които осигуряват работа на хората.